Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

İnsanlar yaşamlarını devam ettirmek ve ihtiyaç duydukları sosyal, kültürel ve maddi şeyleri satın alabilmek için belirli bir gelire ihtiyaç duyarlar. Bu geliri çalışarak elde eden insanlar gelecekte de bu geliri devam ettirmek, çalışma dönemindeki rahatlığı sağlayabilmek için emeklilik dönemine ilişkin yatırımlarda bulunurlar. Zorunlu ve isteğe bağlı bireysel emeklilik sistemi çalışma dönemindeki maddi ve manevi huzuru emeklilik döneminde de devam ettirmeye yarayan son derece modern bir uygulamadır. Bilgi için online internet sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Ne İşe Yarar?

Çalışan insanların emeklilik dönemlerinde kendi birikimlerin ek yeni bir gelir kaynağı oluşturulmasını sağlar. Zorunlu BES uygulaması ilgili bakanlıklar ve Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmadır. Belli yaş aralığındaki tüm çalışanları kapsayan bu uygulama maaştan kesinti yapılarak emekliliğe yönelik ek gelir olanağı sunar.

İsteğe Bağlı ve Zorunlu BES’in Avantajları

Zorunlu BES devlet katkısından faydalanmanızı sağlarken bu uygulamadan doğan hakların sigortalının ailesi tarafından da kullanılmasına imkan tanır. BES ile yapılan birikimi ileriki dönemlerde ister emeklilik maaşınıza isterseniz çocuklarınızın eğitimi gibi bir amaca yönlendirebilirsiniz. Zorunlu BES uygulamasına konu olan prim aylık maaşınızdan düzenli olarak kesilir ve bu durum sizin zorunlu tasarruf yapmanıza olanak verir. Bu primler yatırım fonlarında uzman kişilerce yönetilir ve paranız değerlenir. BES prim ödemeleri hakkında bilgi almak için online internet sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.