Backlink Toplamak İçin “Guest Post”ların Kullanımı

Backlink Toplamak İçin “Guest Post”ların Kullanımı

Guest Post Ne İşe Yarar

“Guest Post”lar yani bir sitede başkaları tarafından yapılacak paylaşımlar, doğru kullanıldıklarında çok iyi birer Seo aracı olabilirler. Günümüzde arama motorlarının algoritmalarında yapılan değişiklikler, makale dizinleri gibi alanlardan elde edeceğiniz backlink’lerin önemini oldukça azaltmıştır. Dolayısı ile, sitenizin dünyaya ve arama motorlarına görünür olmasını sağlamak için, başka sitelerde paylaşımlar yapmak en iyi yollardan biridir.

Guest Post’lardan Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Temelde, başka sitelerde paylaşımlar yapmanızın iki faydası vardır. Birncisi, yeni bir kitlenin önünde ücretsiz bir görünürlük kazanırsınız (örneğin paylaşım yaptığınız blog’un okuyucu kitlesi gibi) ve ikincisi de sitenize bir ya da iki backlink kazandırmış olursunuz. Gerçekten popüler bir blog’da paylaşım yaparsanız, sitenize ciddi anlamda direkt trafik kazandırabilirsiniz. Guest Post’lar yaparak başka sitelere ücretsiz oalrak özgün içerik sunmaktaki amaç genellikle edineceğiniz backlink’lerdir. Eğer paylaşım yaptığınız site hedef kitleniz arasında popüler ve arama sonuçlarında da üst sıralarda olan bir site ise, bu backlink özellikle değerli olacaktır.

Nerelere Guest Post Yapılmalı?

Guest Post’ların başarılı kullanımı için anahtar konulardan biri de, bu paylaşımları yapacağınız blogları bulmaktır. İlk yapabileceğiniz şey, Google’da “anahtar kelimeniz” “guest post” şeklinde bir aramadır. Böylece, hedef kitlenize hitap eden ve Guest Post kabul eden bir blog bulabilirsiniz. Bu blog’ları bulduktan sonra yapılacak olan ise, iyi olanları seçmektir. Bunu yapmak için çeşitli Page Rank gösteren araçlardan veya genel olarak ranking servislerinden yararlanabilirsiniz. Ancak daha sonra yine de manuel olarak siteleri gezmeniz gerekir.