Huzurevine Nasıl Başvurulur

Huzurevine Nasıl Başvurulur

Kimler Huzurevine Başvuruda Bulunabilir?

Ülkemizde hizmet veren huzurevi sayısının her geçen gün artması ile beraber yaşanan rekabet aynı zamanda huzur evlerinde sunulan hizmet kalitesinin de yukarılara çıkmasına yardımcı olmuştur. Bugün ülkemizde kaliteli hizmet anlayışı ile yönetilen modern pek çok huzur evi bulunmaktadır. Bu huzurevlerine kayıt yaptırmak isteyen kişilerde aranılan ilk şart yaş şartıdır. Kayıt başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin 60 yaşını doldurmuş olmaları zorunlu bir şarttır. 60 yaşını dolduran, akıl sağlığı yerinde olan, hiçbir taşıyıcık hastalığı bulunmayan, uyuşturu, alkol gibi bağımlılıkları bulunmayan kişiler huzurevlerinde kalmak adına başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Huzurevi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Huzurevi başvuru evrakları başvuruda bulunulacak merkezlere bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin özel huzurevleri kayıt esnasında yoksulluk belgesi talep etmezken devlet huzurevleri için bu belge talep edilmektedir. Bu tip farklılıklar yaşanmasına rağmen genelde huzurevine kayıt yaptırmak isteyen kişinin kimlik belgesi, genel sağlık durumunu ve bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadığını gösteren sağlık belgesi tüm huzurevleri tarafından talep edilen ortak belgeler arasında bulunmaktadır. Kayıt öncesinde gerçekleştireceğiniz huzurevi ziyareti esnasında zaten size kurum yetkilileri kayıt yaptırmak istemeniz halinde talep edecekleri belgeleri yazılı olarak vereceklerdir.

Huzurevine Nasıl Başvuruda Bulunabilirim?

Huzurevi başvurusu için gerekli evrakları tamamlamanızın ardından ilgili evraklar ile beraber kayıt olmak istediğiniz huzurevini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Huzurevinin ortamına ve arkadaş çevresine uyum sağlamanızın ardından verdiğiniz doğru kararı daha net görebilirsiniz. Artık ülkemizde bu hizmeti layıkı ile sunan pek çok huzurevi bulunmakla beraber aynı zamanda huzurevlerinde gerçekleştirilen etkinliklerin de çeşitlenmesi burada zaman geçiren kişilerin memnuniyetlerini arttırmaktadır. Kendi evlerinde çoğu zaman tek başına zaman geçirmek zorunda kalan yaşlı insanlar bu tip evler sayesinde kendi yaş grupları içerisinde yer alan insanlar ile sağlıklı ilişkiler geliştirmekte ve edindikleri arkadaşlıklar sayesinde daha dolu dolu vakit geçirme imkanı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar gerçekten kaliteli hizmet veren bu tip huzurevlerinde kalan kişilerin yaşadıkları memnuniyeti gözler önüne sermektedir. Yapılan doğru seçim, kaliteli bir tesis ve modern hizmet size ya da yakınınıza severek zaman geçireceği bir huzurevine kavuşma imkanı sunacaktır.