Çim Halı Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Çim Halı Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Çim halı, doğal çim örtüsüne, sentetik malzeme ile alternatif olarak üretilmiştir. Suni çim halı, kullanım ve görünüm olarak doğal çime uyum göstermektedir. Doğal çimin belli bir kullanım sınırı vardır. Detaylı bilgi için sayfasını inceleyebilirsiniz. Bu yüzden her alanda potansiyel kullanım sağlaması için çim halı kavramı ortaya çıkmıştır. Çim halı, doğal çim örtüsüne göre daha rahat olmasının yanı sıra uzun ömürlü bir malzemedir. Özellikle tercih edildiği kullanım alanı, futbol sahasıdır. Günümüzde ise çim halı kullanımı spor sektörünü aşarak giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle son zamanlarda sportif amaçla kullanımının yanı sıra dekoratif amaçla da kullanılmaktadır.

Suni Çim Kullanım Alanları Nelerdir?

Çim halı, genel olarak sportif ya da dekoratif maksatla kullanılmaktadır. Peki, türlerine göre çim halının özellikleri nelerdir? Sportif Amaçla Kullanılan Çim Halının Özellikleri: Sportif amaçla kullanılan çim halı hem fibrile hem de monofilament iplikleri ile imal edilmektedir. Kullanım alanları;

  • Futbol sahası
  • Tenis kortu
  • Golf sahası
  • Çim hokeyi sahası
  • Ragbi sahası
  • Çok amaçlı sahalar

Suni çim halı kullanımı, resmi ve uluslararası müsabakalarda onaylı olarak kullanılmaktadır. Özelikle sportif etkinliklerde çim halının daha ziyada kullanılmasının nedeni, doğal çime oranla avantajlı olmasıdır. Her spor için, federasyonlar, sentetik çim halı standartlarını belirlemiştir. Dekoratif Amaçla Kullanılan Çim Halının Özellikleri: Peyzaj amaçlı kullanılan suni çim halı hem monofilament hem de fibrile iplikten üretilmektedir. Dekoratif amaçlı fibrile yapay çim, genellikle kısa hav boyunda üretilmektedir. Farklı boyutları ve farklı tonlarda renkleri de bulunmaktadır. Monofilament yapay çim, doğal görünüme en yakın modellerdir. Açık ve koyu renk iplikler ile imal edilmektedir. Sizde sportif ya da dekoratif maksatlı doğal görünümlü suni çim halı temin etmek istiyorsanız, Confetti ile yaşam alanınıza doğal bir görünüm kazandırabilirsiniz.