Kış Bahçesi Nasıl Döşenir?

Kış Bahçesi Nasıl Döşenir?

Günümüzde yeni ortaya çıkan ve konutlarda kişiye özel bir etkinlik alanı veya bahçe olarak kullanılabilen bu alanlar balkon olan her ev tipinde uygulanabilmektedir. Kış bahçesi olarak adlandırılma sebebi tek bir mevsime bağlı olmadan istenilen her mevsimde kullanıma açık ve kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verilmesidir. Bu noktada kış bahçesi oluşturabilmek için bazı konular vardır. Yetiştirilecek bitki ya da mobilya tercihi kullanıcıya bağlı olsa da pencere çeşidi gibi konular bilgilenerek yapılması gereken konular arasındadır. Aşağıda kış bahçesi için dekorasyon yaparken dikkat edilmesi gereken ve ihtiyaca cevap vermesi açısında konular ele alınarak belirli örneklerle desteklenmiştir.

Cam Tercihi

Kış bahçesinin duvarları camdan yapılacak olduğundan, camın katlanabilir olduğundan emin olunmak gerekir. Yani cam isteğe bağlı açılabilir ve kapanabilir olmalı, hava akışı sağlamak için cam hareketi gözlemlenmelidir. Katlanabilir cam, bitkileri kışın soğuktan korur, ancak sıcak yaz aylarında insanları yeniler. Kış bahçesindeki ışık da önemlidir. Kış bahçeniz güneşli bir yerde olmalıdır. Kış bahçesinde bitkilerin sağlıklı büyümesi için gerekli sıcaklık; ortalama oda sıcaklığında yani 18 ile 22 derece arasında olmalıdır. Kış bahçesi ısıtma, soğutma, havalandırma sistemi ile donatılmalıdır. Bu sistemler ile seralardaki bitkiler daha uzun sürebilir ve ideal büyüme gösterebilir. Bu kapsamda kış bahçesi oluşturma aşamasında kullanılacak olan cam tercihi doğru yapılmalı ve uygulanmalıdır.

Kullanılabilecek Aksesuarlar

Bahçede kullanılacak mobilyalar bahçedeki havayı yansıtmalı ve sağlam kalmalıdır. Rengi, içinde bulunduğu bahçe atmosferine uyum sağlamalıdır. Minderler, aksesuarlar ve heykeller kış tercih edilebilecek ürünlerden bazılarıdır. Seçilecek mobilyalar kullanıcı tercihine bağlı olsa da beyaz ve tonları ürünler tercih etmek riskli olabilir. Çünkü hem bitkilerin olması hem de balkon kısmında yer aldığı için havayla irtibatının doğrudan sağlanmasından dolayı herhangi bir rüzgar durumunda bitkilerin toprak gibi ekipmanları mobilyaların kirlenmesine sebep olabilir. Heykel, saat gibi aksesuarlar kişinin tercihine kalmış olup isteğe bağlı olarak eklenebilir. Sehpa gibi destekleyici malzemeler kullanılarak daha doğru bir görünüm elde etmek mümkün hale gelir.

Aydınlatma

Aydınlatma ekipmanı kullanılarak akşam görüşü de sağlanmalıdır. Aydınlatmayı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Görsel olarak bahçe tarzınıza uygun olmalı ve gözü yoracak renkte olmamalıdır. Bunun yanında su ile temas riski olduğu için avize kısmının kaplanmış ve bire bir su ile avize teması kurulamayacak aydınlatma araçları tercih edilmelidir.

Seçilebilecek Bazı Bitkiler

Kış bahçesi için seçtiğiniz bitki bu ortamda yetişmeye elverişli ürünler olmalıdır; orkide, orman gülleri, menekşeler gibi çiçek bitkileri; limon ve diğer meyve bitkileri çevreyi olumlu bir şekilde tamamen değiştirecektir. Bitki seçerken, daima ortamın sıcaklığını ve güneş lekelerini göz önünde bulundurulmalıdır. Sıcaklığa ve güneşlenmeye dayalı olarak belirtilen bitkiler daha uzun ömür ve sağlıklı büyüme gösterir. Yukarıda belirtilen konular kış bahçesi dekorasyonu yapılırken dikkate alınması gereken konulardandır. Bu işlemlerin ölçülü ve kişinin tercihine uygun bir şekilde yapıldığı zaman doğru bir görünüm ve oluşum ortaya çıkar.