Araç Nasıl Yıkanır

Araç Nasıl Yıkanır

Araç Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç temizliği denilince ilk akla gelen araba yıkama konusudur. Aracınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Araç temizliğinde sade dış temizlik değil iç temizlik de oldukça önemlidir.

Araç yıkamada ilk kural ev temizliği gibi yukarıdan aşağıya temizleme kuralıdır. Arabanızı yıkamadan önce tekerleklerin ve jantların çamurlarını akıta akıta yıkayın. Bu şekilde aracınızın gövdesine ve boyasına zarar veren çamurlardan korumuş olursunuz. Aracınız eğer çok kirliyse tavanına tazyikli su veya hortum tutarak arabanın üzerindeki kirlerin yumuşamasını sağlayın. Aracınızı yıkarken oto şampuanı ve araç boyanızı koruyan özel ürünler de kullanın ve aracınızı bölge bölge yıkayın. Bunun için yumuşak bir sünger ve sarı bez kullanabilirsiniz. Araba yıkamaya üst tarafından başlayın ve bir yandan sabunlayıp diğer yandan durulayın. Daha sonra arabanızın ön, yan ve arka kısımlarını yıkayın. Arabanızın lastiklerini de sert bir fırçayla temizleyebilirsiniz. Jant tipinize göre yumuşak veya sert bir fırçayla temizledikten sonra aracın gövdesini de yıkamaya başlayabilirsiniz. Aracınızı yıkadıktan ve tüm kirlerinden arındırdıktan sonra su lekesi oluşmaması için sentetik güderi bir bezle kurulayın.

Araç içi Nasıl Temizlenir?

İlk olarak paspasları çıkarın ve bir güzel silkeleyin.
Ardından elektrikli süpürge ile koltukları, koltuk aralarını ve yerleri güzelce süpürün.
Koltuk tipinize uygun özel temizleyicilerinizle koltukları sarı bez yardımıyla silin. Temiz bir bez
kullanarak aracın ön ve arka tarafındaki tozları alın.Cam temizliği için özel cam temizleme sıvıları veya mikrofiber bez kullanın. Araç temizliğinde yapılmaması gerekenler
Neredeyse her gün kullandığımız araçlarımızın temizliğinde dikkat edilmesi gereken detaylar
mevcuttur. Araba yıkama işlemini güneşin tepede olduğu sıcak saatlerde değil daha çok öğleden sonra veya sabah erken saatlerde yapmanız önerilir. Çünkü arabanızı açık alanda yıkarken kullandığınız şampuan veya sabunlar güneşin etkisiyle hızlıca kuruyacak ve aracınıza iz bırakacaktır. İç temizlikte koltuğunuza uygun olmayan temizleyicileri kullanmamanız örneğin deri koltuklarınızın daha çabuk aşınmasına ve yıpranmasına sebep olacaktır. Bu hususta araç temizliği yapılan ürünler de detaylıca araştırılmalıdır.Aracınıza dış temizlik yapmak istiyorsanız bitki yağlarından yapılan kastil sabunu kullanabilirsiniz. Döşemeler için karbonat ve sirke macunu oluşturup temizlemeniz hem aracınızdaki mikropları öldürmeye hem de parlamasına sebep olacaktır. Aracınızda sigaraya bağlı kötü kokular oluştuysa en iyi çözüm karbonattır. Küçük cam bir şişeye karbonatla çiçek özleri veya kokulu esansları karıştırın ve aracınızın ön bölümüne koyun. Etkisini kısa sürede fark edeceksiniz. Camlardaki rahatsız eden su damlaları için sirkeli su ve gazete kullanın. Gazete hem cam silinmesini kolaylaştırırken hem de hiç iz yapmayacaktır.