Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

Ökse otunun faydaları tarih boyunca dilden dile dolaşmıştır ve şuanda günümüzde de tıbbi alan da dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Ökse otu, birçok yaraya, iç yağı ile karıştırılarak merhem haline getirildiğinde iyi gelmektedir.

Ökse otu, salgı sistemlerine de pozitif yönlü etki etmektedir. Pankreas üzerindeki etkisini, düzenli aralıklarla kullanılan çay kürünün dengesizlikleri ortadan kaldırıp şeker hastalığını ekarte etmesi veya hastalığa iyi gelmesi ile gözlemlenebilir. Sabah ve akşam, günde iki kere içildiği takdirde ökse otu çayı, hormonal dengeyi sağlama konusunda vücuda oldukça faydalı olan bitkiler arasındadır.

Ökse otu atardamar sertliğine de iyi gelmesiyle bilinmektedir.

Bunun yanı sıra, kalp krizi rahatsızlıkları ve kalp rahatsızlıkları türevlerine karşı da iyi bir ilaç olabilme özelliğine sahip ökse otu çayı, hastaların bünyelerine ve bünyelerinin özelliklerine bakılarak tavsiye edilebilmektedir. Ökse otu çayının kan durdurucu özelliği vardır. Soğuk olarak buruna çekildiği seferlerde de burun kanamalarını durdurabilme olasılığı mevcuttur. Söylenenlere göre, çay olarak tüketildiğinde de, bağırsak kanamaları gibi iç kanama gibi acil durumlar üzerinde de etkisi vardır. Ökse otunun aynı zamanda alçak ve yüksek tansiyon değerlerini de düzenleyen bir konumdadır. Ökseotu birçok yönden şifalıdır. Ancak en kritik öneme sahip olduğu alan tansiyon düzeni konusundaki yararlarıdır. Ökse otu meyveleri ile yakı sakızının ezilmesi sonucu eski zamanlarda bulunmuş çok şifalı bir karışım elde edilir. Özellikle Gaziantep, Şanlıurfa ve Van gibi yörelerde bu karışım yakı şeklinde kullanılmaktadır. Bu yakının kullanım amacı ise romatizmal ağrıların son bulması, son bulmasa bile hafiflemesidir. Buna ek olarak, ezilmiş meyvelerin büyük çıbanlar üzerine konulup, konulan çıbanın açılarak, çıbanın irinin tahliye edilmesi de ökse otuyla yapılabilecek faydalı diğer şeylerden biridir. Bunların yanı sıra kulak uğultusu, görme bozuklukları, baş dönmesi gibi kronik hastalıklara da iyi gelen bir bitki türüdür.

Ökse Otu Kullanılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Ökse otu faydaları sayamayacağımız kadar çoktur. Fakat ökse otu kullanımında da bilinmesi gereken kati kurallar vardır. En önemlisi ökse otunun meyvelerinin ağız yoluyla tüketilmemesi gerekliliğidir. İnsanlara son derece zararlıdır. Her daim bunu göz önünde bulundurmak gerekir. Öyle ki bu tip zehirlenme vakaları, kişinin ölümü ile bile sonuçlanabilir.