İşleme Süreci ve Farklı Aletler

İşleme Süreci ve Farklı Aletler

Çoğu zaman işleme prosesleri, istenen kesimleri yapmak için birden fazla aletin kullanılmasını gerektirir (örneğin farklı boyutlu matkap uçları). CNC makineleri genellikle aletleri, makinenin çizebileceği ortak birimler veya hücreler halinde birleştirir. Günümüz CNC cephaneliklerinin büyük çoğunluğu tamamen elektroniktir. CNC'de kullanılan daha yaygın işlemlerden bazıları ultrasonik kaynak, delik delme ve lazerle kesmeyi içerir.

CNC Makinesi Sistemleri

  • CNC değirmenleri, parçaları çeşitli mesafeler boyunca yönlendiren sayı ve harf tabanlı istemlerden oluşan programlarda çalışabilir.
  • Torna tezgahlarında parçalar değiştirilebilir aletlerle dairesel bir yönde kesilir.
  • CNC teknolojisi ile torna tezgahlarında kullanılan kesimler hassas ve yüksek hızda gerçekleştirilir.
  • Plazma Kesiciler
  • Elektrikli Deşarj Makineleri
  • Su Jeti Kesiciler

CNC Makinesi Nasıl Çalışır?

Temel makineler bir veya iki eksende hareket ederken, gelişmiş makineler x, y ekseninde yanal olarak, z ekseninde uzunlamasına ve çoğu zaman yaklaşık bir veya daha fazla eksende dönerek hareket eder. Çok eksenli makineler parçaları daha önce otomatik olarak ters çevirerek daha önce “altta olan” malzemeyi çıkarmanıza olanak tanır. Bu, çalışanların prototip stok malzemesini çevirme ihtiyacını ortadan kaldırır ve manuel müdahaleye gerek kalmadan tüm tarafları kesmenizi sağlar. Tam otomatik kesimler genellikle manuel girişlerle mümkün olandan daha doğrudur. Bununla birlikte, bazen gravür gibi bitirme işi elle ve makineyi otomasyon için programlamak için kapsamlı tasarım çalışmaları gerektiren basit kesimlerle daha iyi yapılır.