Sağlıklı Yemek Pişirme Yöntemleri

Sağlıklı Yemek Pişirme Yöntemleri

Sağlıksız diye bilinen birçok besin sağlıklı, sağlıklı diye bilinen birçok besin sağlıksız olabilir. Aslında bir yiyeceği sağlıklı ya da sağlıksız yapmak sizin elinizdedir. Sağlığa zararlı şekilde pişirilen en sağlıklı besin bile yararını kaybetmekte ve size zarar vermekte. Örneğin yemeklerinizi bol yağda kızartma şeklinde ya da kavurma şeklinde pişirerek sağlığınıza zarar verecek şekilde pişirinceye kadar daha sağlıklı yöntemlerde pişirebilirsiniz.

Sağlıklı Yemeklerin Formülü;

 Yağda kızartma veya kavurma yerine yemeklerinizi suda, buharda, fırında, ızgarada yapabilir ve tam anlamında tadını ve faydasını alarak yiyebilirsiniz.

 Sebze yemeği pişirirken de yağ tercihiniz sıvı yağ hatta özellikle zeytinyağı olmalıdır. Bir kilo sebzeden sebze yemeği pişirirken iki yemek kaşığı zeytinyağı atmanız yeterli olacaktır. Fazlası da sağlıklı olmaktan çıkaracaktır. Eğer sebze yemeğinize et de ilave ediyorsanız zeytinyağına bile gerek kalmaz. Etin kendi yağı yağ ihtiyacını karşılayacaktır.

 Izgarayla pişirme yöntemi sadece balık, tavuk gibi et ürünlerine ait bir pişirme yöntemi değildir. Sebzelerinizi de ızgarayla pişirebilir aynı lezzete daha sağlıklı yoldan kavuşabilirsiniz. Özellikle patlıcan, soğan gibi sebzeler ızgarada daha lezzetli olmaktadır.

 Çok basit bir yöntem olan ama hem sağlık hem lezzet açısından çok önemli olan kullandığınız soslar. Çorbaya ya da herhangi bir yemeğe sos hazırlarken krema kullanmayın. Onun yerine süt kullanmayı deneyin(tercihen az yağlı süt ). Lezzet farkını hemen alacak.

 Patates kızartmasını sevmeyen yoktur. Patatesinde faydası saymakla bitmemektedir. Ama yağda kızartılan patatesin neredeyse hiç bir faydası kalmadığı gibi yağın, kolesterol yükselmesinde en başarılı silah olduğu aşikârdır. Bu yüzden patatesi kızartarak hem kendinize em patatese yazık etmek yerine fırında pişirin. Hatta patatesi fırında süt ile pişirerek lezzetine lezzet, faydasına fayda katabilirsiniz. Bunların hiç biri zor değil. Hepsini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Sağlıklı olmak çok kolay. En azından birer kere deneyin bu yöntemleri. Ne kaybedersiniz ki?