Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütünü Artırma Yolları

Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütünü Artırma Yolları

Anne sütü bebekler için mucizevi bir besindir. Tüm uzmanlar yeni doğan bebeğe ilk 6 ayında sadece anne sütünün verilmesi gerektiğini dile getirmektedir. 6 ayın sonundan 2 yaşına kadar bebek, anne sütünün yanında ek besinler ile beslemelidir.

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı koruma da en etkili besindir. Anne sütü almayan bebeklerde anne sütü alan bebeklere göre ishal ve solunum yolu rahatsızlığı gibi rahatsızlıkların görülme yüzdesi daha yüksektir. Ayrıca bebek anne sütünü çok daha rahat sindirir. Diğer besinler bebeğin sindirim sistemini zorlamaktadır. Anne sütü emen bebek yüz kaslarını çalıştırır ve gelişimini sağlamaktadır. Emme işlemi anne ile çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirir. Bu durum hem çocuğun hem annenin psikososyal gelişimini geliştirir. Anne sütü kullanan bebekler annelerine de sağlık kazandırmaktadır. Emzirmek anne sağlığı içinde önemlidir. Emziren annenin doğum sonrası kanama riski azalır.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRMA YOLLARI

Bazen annenin sütü az olabilir. Bebeğin 6. ayını doldurmadan ek besin alması da bebek sağlığı için iyi bir durum olmadığından bazı sorunlar çıkabilir ya da annenin sütü normaldir ama bebek doymak bilmiyordur. Kısacası yetersiz anne sütü sorunu yaşandığında, anne sütünü arttırmanın püf noktaları vardır. İşte onlar;

 Anne sütünü en kısa sürede arttıran besin sudur. Su herkes için önemli iken emziren anneler için daha da önemlidir. Emziren anne günde en az 3 litre su içmelidir. 3 litreden az su tüketildiğinde anne sütünün azalması doğaldır.

 Emziren anne beslenmesine çok dikkat etmelidir. Özellikle kalsiyum alımına. Kalsiyum ihtiyacınızı süt ve süt ürünlerinden giderebilirsiniz.

 Anne sütü sıkıntısı çeken ya da çekmek istemeyen anneler; her gün yumurtasını, etli- sebzeli yemeğini yemelidir.

 Vitamin deposu olan meyveleri bol tüketmelidir.